سد مخزنی میمه

 

کارفرما: وزارت نیرو

حوزه فعالیت: سد سازی

موقعیت جغرافیایی: استان ایلام

اجزاء پروژه:

ساختگاه سد مخزنی میمه در ۱۵ کیلومتری شمال غرب شهر دهلران واقع شده است.
مشخصات اصلی طرح به شرح زیر می‌باشد:

  • ارتفاع سد از بستر رودخانه: ۷۱ متر
  • طول تاج سد: 1350 متر
  • حجم کل بدنه: 8.6 میلیون متر مکعب
  • سیستم انحراف: کالورت دو چشمه به ابعاد ۶×۶ مترمربع به طول ۳۴۰ متر
  • سیستم آبگیر: دو رشته لوله فولادی به قطر ۱۴۰۰ میلیمتر، جایگذاری شده در داخل سیستم انحراف
Read More

مطالعات جامع منابع آب

از دهه‌ نود میلادی، مدیریت آب به گونه‌ای گسترش یافت که بتواند استفاده کارآمد از آب، تسهیم عادلانه‌ منافع ناشی از آن و پایداری محیط‌زیست را مد نظر قرار دهد. این رویکرد به سرعت در تقابل با دیدگاه‌های سازه‌ای یا تک‌بعدی در مورد توسعه‌ منابع آب قرار گرفت ولی در ادامه به عنوان ابزاری برای ارتقاء مدیریت آب مورد استفاده قرار گرفت. رویکرد جامع‌نگری در مدیریت آب یا IWRM، در حال حاضر در قالب طرح‌های جامع منابع آب این مشاور مورد توجه خاص قرار گرفته و در سطح طرح‌های جامع حوضه‌های آبریز و طرح‌های جامع استانی انجام شده و می‌شود.  در طرح‌های جامع منابع آب، چیده‌مان مطالعات بخشی (دیسیپلین‌ها) همراستا با رویکرد‌های بین‌بخشی (inter-disciplinary) و فرآیند مدیریت یکپارچه (integrated) صورت گرفته و در نهایت خروجی‌های مطالعات در سطح و عمق مورد نظر (مقیاس مطالعات) پاسخگوی تصمیم‌سازی‌های مدیریت آب و ارایه راهکارهای سازه‌ای-مدیریتی در تامین مطمئن و مطلوب نیازها خواهد بود. همچنین این دیدگاه ضمن حرکت توسعه-محور، پایداری سیستم‌های محیطی و انسانی را تضمین می‌نماید.
Read More

صنعت تونل

شرکت مهندسی مشاور بهان سد با اتکا به تجربیات حاصل از یک دهه فعالیت در عرصه‌های مختلف فنی و مهندسی و با تکیه بر توان و دانش فنی کارشناسان و متخصصان زبده، در زمینه طراحی تونل‌های بلند انتقال آب، تونل‌های آب‌بر و مغارهای نیروگاهی، تونل‌های فاضلاب شهری و ترافیکی، از جمله پیشگامان این صنعت بوده و طرح‌های عظیم و ماندگاری را به اتمام رسانده یا در دست انجام و مطالعه دارد.
Read More

بررسی های اجتماعی

رشد فزاینده جمعیت، گسترش شهرنشینی و رواج شهر گرائی و تغییر سبک زندگی به همراه ارتقاء انتظارات رفاهی و بهداشتی جوامع طی سه دهه اخیر از یک سو و محدودیت روزافزون منابع آب تجدید شونده و با کیفیت از سوی دیگر، مجموعاً شرایط را برای افزایش تقاضا و تشدید رقابت میان بهره‌برداران از آب و بروز تنش‌ها و تعارضات اجتماعی فراهم آورده و مدیریت آب کشور را برای تخصیص منصفانه آب و حل تعارضات اجتماعی و استفاده از آب به عنوان عاملی برای دستیابی به رفاه و ایجاد اشتغال و کاهش مهاجرت و رفع فقر و محرومیت اجتماعی و تامین سلامتی و بهداشت برای عموم مردم ، در شرایط دشواری قرار داده است. شرکت مهندسی مشاور بهان سد در پاسخ به نیازها و مقتضیات تازه مدیریت آب کشور و با رویکردی نوین به امر توسعه با بهره گیری از کارشناسان خبره، پرداختن به جنبه های اجتماعی طرحهای توسعه منابع آب را در دستور کار خود دارد.

Read More

منابع و مصارف آب

خدمات منابع و مصارف آب از ابتدای تاسیس شرکت بهان سد جزء اولین خدمات شرکت بوده است و فعالیت خود را در زمینه مطالعات پایه منابع آب آغاز نموده است .امروزه با گسترش مطالعات یکپارچه و سیستمی حوضه آبریز عهده دار مسئولیت های بیشتری در عرصه مطالعات پایه گردیده است. اکنون با در اختیار داشتن چندین نفر از کارشناسان مجرب صنعت آب کشور، در راستای تحقق اهداف طرح های صنعت آب کشور و طرح های بین المللی منابع آب با توجه به اهمیت و ارزش ویژه مطالعات پایه و زیربنائی طرح های سدسازی، آبیاری و زهکشی، آب و فاضلاب و طرحهای یکپارچه حوضه ای گام بر می دارد. مطالعات پایه در این بخش از خدمات در 4 دسته تخصصی شامل هواشناسی، هیدرولوژی، آب های زیرزمینی و برنامه ریزی منابع آب و 2 دسته فنی شامل GIS منابع آب و تلفیق مطالعات یکپارچه حوضه ای صورت می پذیرد

Read More

بررسی های اقتصادی

طرح های‌ عمرانی‌ در حکم‌ نبض‌ اقتصاد جامعه‌ هستند. به‌ اعتبار این‌ طرح ها، سرمایه‌گذاری های‌ دولتی‌ محقق‌ و به‌همراه‌ سرمایه‌گذاری های‌ بخش‌ خصوصی‌ رشد اقتصادی‌ را موجب‌ می‌شوند. فعالیتهای‌ مربوط به‌ طرحهای‌ عمرانی‌ کشور،عمدتاً پس‌ از شکل‌ گیری‌ برنامه‌های‌ توسعه‌ اقتصادی‌ـ اجتماعی‌ دنبال‌ و از محل‌ درآمدهای‌ عمومی‌ مربوط به‌ بودجه‌ دولت‌ تأمین‌ شده‌ است‌. از این‌ رو، موفقیت‌ طرح های‌ مزبور وابسته به دقت در انجام بررسی های اقتصادی می باشند.
تحولات سریع توسعه ای در کشور و اثر این تحولات بر روی زیر ساخت ها، تقویت مبانی برنامه ریزی طرح ها از دیدگاه مطالعات اقتصادی و مالی، تاکید بر توسعه پایدار و نگاه اقتصادی به جنبه های زیست محیطی طرح ها در کنار تاکیدات قانونی در برنامههای توسعه و اسناد بالادستی کشور، این شرکت را بر آن داشته تا با استفاده از خدمات کارشناسان و مهندسان مجرب به انجام کلیه خدمات مشاوره و تهیه و تدوین طرح های توجیهی اقتصادی، تحلیل مالی و ارزیابی اقتصاد زیست محیطی همت گمارد. 

Read More

شبکه‌های فاضلاب و آبهای سطحی شهری

تعدادی از مجرب‌ترین کارشناسان و تکنسینهای متخصص، انجام خدمات مهندسی از مرحله شناخت طرح‌ها تا مرحله بهره‌برداری و نگهداری در فعالیتهای مرتبط با شبکه های فاضلاب و آبهای سطحی شهری را به عهده دارند. خدماتی نظیر انجام مطالعات شناخت، مفهومی، طراحی مقدماتی، طراحی تفصیلی و همچنین نظارت بر اجرا و خدمات مدیریت طرح ، دامنه فعالیتهای محدوده خدمات را در برمی‌گیرد.

Read More

تصفیه آب و فاضلاب

تعدادی از مجرب‌ترین کارشناسان و تکنسین های متخصص، انجام خدمات مهندسی از مرحله شناخت طرح‌ها تا مرحله بهره‌برداری و نگهداری در فعالیت های مرتبط با تصفیه آب و فاضلاب را به عهده دارند. خدماتی نظیر انجام مطالعات شناخت، طراحی مقدماتی، طراحی تفصیلی و همچنین نظارت بر اجرا، نظارت بر بهره برداری و نگهداری، خدمات مدیریت طرح، طرح و ساخت (EPC , EP , DB) پروژه‌ها، دامنه فعالیت های محدوده خدمات را در برمی‌گیرد.

Read More

خطوط انتقال آب

تعدادی از مجرب ترین کارشناسان و تکنسین های متخصص، انجام خدمات مهندسی از مرحله شناخت طرح‌ها تا مرحله بهره‌برداری و نگهداری در حوزه های فعالیت های مرتبط با آبرسانی شهری، صنعتی و فضای سبز شهری و خطوط انتقال آب را به عهده دارند. خدماتی نظیر انجام مطالعات شناخت، مفهومی، طراحی مقدماتی، طراحی تفصیلی و همچنین نظارت بر اجرا، نظارت بر بهره برداری و نگهداری و خدمات مدیریت طرح و طرح و ساخت (EPC , EP , DB)  پروژه‌ها، دامنه فعالیت های محدوده خدمات را در برمی‌گیرد.

Read More

مدیریت طرح

‍مدیریت طرح حلقه چهارم از زنجیره عوامل اجرایی پروژه‌ها و از جمله مسئولیت‌های تدوین شده برای محول نمودن به مهندسان مشاور می‌باشد که در سالهای اولیه پس از انقلاب اسلامی مورد اقبال عمومی دستگاههای اجرایی قرار نگرفته و در بسیاری از موارد به فراموشی سپرده شده بود.با شروع فعالیت‌های عمرانی از یک طرف و توجه به امر خصوصی‌سازی و واگذاری بخشی از فعالیت‌هایی که توسط دستگاههای دولتی انجام می‌گرفت به بخش خصوصی از طرف دیگر، استفاده از ظرفیت‌های مهندسان مشاور برای ارائه خدمات مدیریت طرح در دستور کار مدیران بخش دولتی قرار گرفت.با شروع فعالیت‌های عمرانی از یک طرف و توجه به امر خصوصی‌سازی و واگذاری بخشی از فعالیت‌هایی که توسط دستگاههای دولتی انجام می‌گرفت به بخش خصوصی از طرف دیگر، استفاده از ظرفیت‌های مهندسان مشاور برای ارائه خدمات مدیریت طرح در دستور کار مدیران بخش دولتی قرار گرفت.مهندسین مشاور بهان سد از ابتدای تاسیس ، وارد این عرصه شده و مدیریت پروژه های عظیمی را عهده دار بوده است.


خدمات تخصصی:

  • مدیریت طرح پروژه‌های شبکه‌های آبیاری و زهکشی 

  • مدیریت طرح پروژه‌های سد و نیروگاه 

  • مدیریت طرح پروژه‌های کشاورزی، منابع طبیعی و آبخیزداری 
Read More